Mikro Beton Zemin

Mikro beton zemin ;

Alışveriş merkezlerinde,minimalist ofis dekorasyonlarında ve son yıllarda ıslak hacimli alanlarda sıka tercih edilen, mikro beton zemin uygulamaları hem uzun süre kullanım hem yüksek sirkülasyonlu alanlarda diğer zemin kaplamalarına göre çok daha sağlam olması sebebi ile ilk tercihler arasındadır

 

Mikro beton zemin nedir ?

Mikro zemin oldukça yüksek performanslı, Çimento esaslı son kat zemin kaplama malzemesidir.Sanayi alanında, ağır yük trafiklerine karşı dirençlidir.Fayans, epoksi zemin, metal ve çelik gibi zemin yüzeylere kolaylıkla kaplama yapılır.Çevre dostu olmasının sebebi ise içinde toksit ham madde içermez.Mikro beton zemin uygulaması uygulamadan 4 saat sonra üzerinde yürünebilmesi gibi oldukça avantajlı bir özelliğe sahiptir.Brüt beton zemin renginde olan mikro beton kaplama, farklı renklerde uygulanabilir.Mikro beton zeminin kullanım alanlarına gelince,ofisler, galeriler, alışveriş merkezleri, showroom, otopark zemin kaplamalarında, ev ve işyerinde ıslak hacimli alanlarda kullanılabilir.Mikro Beton zemin uygulama sonrasında üzerine son kat özel üretim cila uygulaması yapılmaktadır.

Mikro beton zemin kaç mm kalınlığa sahiptir ?

Mikro beton zemin istenildiğinde farklı karışımlar sayesinde, 2 mm ile 4 mm arasında esnek ve sert olarak zemine uygulanır.

Mikro Beton Tanımı

Zemin kaplama açısından en çok tercih edilen uygulamalardan biri mikro betonlardır.  Kendiliğinden yayılan, çimento temelinde hazırlanan bu uygulama elde edilen sonuçlar bakımından epey memnun edicidir. Mekanik açıdan son kat zeminde kullanılan bu uygulama, genellikle dekorasyondaki yüksek performansla özdeşleştirilmektedir.

beton zemin cilası – beton zemin kaplama – mikro beton zemin

Nerede Kullanılır?

Kullanım alanları bakımından en yaygın ofis, galeri benzeri alanlar, görseli önde olan AVM içi mağazalarda kullanılmaktadır. Fakat sanayi tesislerinde, evlerde ve türlü depolama alanlarında da kullanılabilmektedir. Yani aslında zemin olarak bir şartı yoktur. Modern bir görüntü talep eden her yer, her iç mekan bu uygulama için firmamıza başvuru yapabilir.

Uygulama Açısından Mikro Beton 

Elle veya pompa kullanılarak uygulanan mikro beton genellikle aynı gün içerisinde üstünde gezinilebilir hale gelecektir. Bu açıdan süre artısı olan beton türü, bazı aşamalardan geçerek sonuç vermektedir.

Öncelikle yüzey hazırlığı yapılır. Yabancı maddelerin olması kötü bir sürece neden olacağı için bu ve tozdan arındırma işlemi gerçekleşir. Temizleme işleminde eski kaplamalardan arındırma da vardır. Yakma işlemi veya gres temizleyici kullanarak lekeli beton istenen şekle getirilir.

dekoratif beton zemin istanbul uygulama ve satış

İkinci olarak astarlama işlemi yapılmaktadır. Zemindeki astarlama için bazı araç gereçler kullanılır. Bir fırça, astar pompası gibi malzemelerle göllenme ve kuruma engelleme işlemi yapılmalıdır. Genelde bu işlem 4 saate kadar sürebilmektedir. Tabi zemin özellikleri emiciliği yüksek nitelikteyse kullanılan astardaki inceltme miktarı değişebilir. Genelde bire üç oranında inceltilmiş malzemeyle tek kat uygulaması yapılmaktadır. Zeminde farklı bir durum varsa firmamızdan teknik anlamda destek alabilirsiniz. Örneğin metal zemine uygulanacak astar için farklı bir yol izlenecektir.

Uygulama aşamasında yüzeye yayılan malzeme şekillendirilerek sürülür ve çeşitli malzemelerle istenen düzeltmeler de yapılabilir. Dona karşı korunması ekstra önemli olduğu için 10 dereceden daha soğuk olan zemine uygulama olmamalıdır. Bu koruma işlemi 48 saat boyunca takip edilmelidir. Ayrıca nem de çok yüksek olmamalı ve %70 baz alınmalıdır. Havalandırma yapılması halinde çok daha sağlıklı bir şekilde sonuç alınır.

Mikro Beton Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mikro beton kaplama yapılan alanda sert ve sağlam zemin üzerine yapılan bir işlem söz konusudur. Önceden kalan zayıf katmanların tamamen yok edilmesi gerekir. Aynı şekilde astar uygulaması da mutlaka olması gereken bir işlemdir. Eğer birkaç kat uygulama yapılması planlanıyorsa, her katmanda astar yine olmalıdır. Bunun dışında uygulamada dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Uygulamadan sonra çatlaklar varsa yüzeye gereken doldurma işlemleri yapılmalıdır.

  • Ürün depolaması yapılırken kuru ortam sağlanmalı ve istiflenen ürün sayısı sekizi geçmemelidir.
  • Mikro betonlarda çimento içeriği olduğu için dikkatli bir şekilde kullanım sağlanmalıdır. Özellikle nemli yapıdaki çimento aşındırıcı nitelik bakımından dikkat gerektirir. Uzun süre boyunca temastan olabildiğince kaçınılmalı, gözler korunmalı ve savunmasız canlılara teması engellenmelidir. Örneğin çocuk, evcil hayvan vs. konularında dikkat edilmelidir.
  •  

Mikro Beton Neden Avantajlı?

Mikro beton avantajları sağlıklı bir ortam yaratması bakımından öne çıkar. Çok düşük zararlı madde içermesi nedeniyle, zararlıların üremesine de engel olur. Örneğin diğer ahşap zemin vs. gibi alanlardaki gibi çeşitli organizmalar üremez. Ayrıca enerji kullanımı ve verimi bakımından avantaj sunar. Isıtma sistemlerini destekler. Kullanımı esnasında yanmaz, ayrıca çevreci ve hafif yapıdadır.

Mikro betonlar geri dönüşüm malzemesi açısından zengindir

  • Maliyet artısı sağlar ve yatırım için ideal bir uygulamadır.
  • Dönüştürülerek yeniden kullanıma uygun bir yapıdadır.

Zemin kaplama ile ilgili başvuru, bilgi ve fiyat gibi konularda ekibimizle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Mikro Beton zemin uygulaması yapılacak yüzeyler:
Seramik zemin,Mozaik kaplı yüzeyler,epoksi ve çelikten yapılmış yüzeylere aderans değeri yüksek olduğundan kolaylıkla uygulama yapılabilir.

Mikro Beton zemin kaplama uygulamaları ve renkleri ;

Banyolarda beton zemin sadeliği hissedin,Banyolarda fayansın yoğun derz görüntüsü yerine tek parça ve kolay temizlenebilen brüt beton kaplamaları tercih edebilirsiniz.Ev,restoran,ofis,otel ve iş yerleri için mikro beton zemin uygulamaları.